- Print photos direct from your camera roll or social media accounts as full colour prints
- Print in 9, 12, 19, 25 and 50mm on continuous length ZINK® rolls, for full colour prints at the length you need
- Wireless connectivity so you can print easily from your phone (iOS and Android)
- Use the free Color Label Editor app to add personal touches including text, borders, filters and emojis to your photos
- No ink cartridges required with ZINK® Zero Ink® technology
<
>
VC-500WCR - COLOUR LABEL PRINTER
Please call to confirm availability and leadtime
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Print technology | ZINK (Zero-Ink) |
| Maximum resolution | 313 x 313 DPI |
| Print speed | 8 mm/sec |
| Maximum printing width | 5 cm |
| Minimum print length | 42 cm |
| Vertical printing | Yes |
| Text alignment | Center, Left, Right |
| Text style | Bold, Invert, Italic, Normal, Shadow, Shadow light, Surround |
| Maximum label width | 5 cm |
| Supported paper width | 9, 12, 19, 25, 50 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Number of fonts | 126 |
| Tape type | CZ |
| Number of styles | 8 |
| Cutter | Yes |
| Tape size detection | Yes |
| Certification | CE |
| Product colour | Black, Grey |
| Display | No |
| Built-in display | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Auto power off | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Width | 248 mm |
| Depth | 255 mm |
| Height | 109 mm |
| Weight | 1.24 kg |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 248 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Printer |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
