- Folding rectangle table
- 25mm melamine faced chipboard MFC desk top
- ABS edging; impact resistant, rigid plastic edging
- 16 gauge tubular steel chrome legs with height levelling feet
- Folding frame for easy storage and handling
- Size: 1800x800x725mm
- Rectangular tables 800mm deep with folding steel frame and legs
- Folding frame for easy handling and storage when not in use
- 25mm table tops available in Barcelona walnut, beech, grey oak, Kendal oak, oak, light grey, onyx grey, black and white
- Leg frames with straight foot rails available in chrome, silver, black and white
- Versatile tables are available in a variety of shapes and sizes to suit any meeting room
- 25mm scratch resistant tops with impact resistant, rigid plastic ABS edging
1+
<
>
Rectangular folding leg table with chrome legs and straight foot rails 1800mm x 800mm - white
Stock is Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Environment Support | FSC Certified |
| Folding | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1800x800x725mm |
| Frame Colour | Chrome |
| Manufacturer | Dams International |
| Height | 725mm |
| Leg Type | Folding |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Table Colour | White |
| Top Material | 25mm Scratch Resistant |
| Size | 1800mm |
| Shape | Rectangular Table |
| Stackable | Yes |
| Standards | Conforms to EN 15372:2016 |
| Weight | 31.0kg |
Product Information
| Brand | Dams |
| Type | Meeting Tables |
Description
Straight folding leg tables combine simplistic good looks with versatility and are ideal for use in meeting rooms, conference suites and exhibitions. A click button mechanism on the underside of the table means the folding frame, available in different finish options, can be folded neatly within the footprint of the table top, offering easy manoeuvrability and convenient storage.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
