- With the Blackwire 8225, your voice is the only thing heard, not the chaos around you. Its noise-canceling microphone with Acoustic Fence technology puts you in a quiet office, even if you're in a noisy kitchen.
- It's no secret that tuning out background noise makes you more productive. Hybrid active noise canceling (ANC) makes it easy to escape the noise around you. And three ANC settings mean you can fine-tune your level of quiet where you work.
- The Blackwire 8225 is crafted from premium materials with a lightweight design. You will get a comfortable, customized fit using adjustment markers and 180° pivoting speakers. You'll fall in love with the aesthetic design and robust look and feel.
11+
<
>
Poly Blackwire 8225 Stereo UC USB-C/A Headset 8X223AA
Please call to confirm availability and leadtime
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Colour name | Black |
| Virtual surround | No |
| Country of origin | China, Mexico |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Microphone type | Boom |
| Wireless charging | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 155 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 187 g |
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 300 g |
| AC adapter included | No |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| USB Type-C charging port | No |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headset |
Description
Stay distraction-free on calls Is background noise affecting your productivity? Reduce noise and increase focus with the Poly Blackwire 8225 headset with a noise-canceling microphone enhanced with Acoustic Fence technology and advanced hybrid active noise canceling (ANC).
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
