- Tune out the inevitable workplace distractions with a headset full of features – soft, conforming ear cushions that provide passive noise canceling and a precisely tuned microphone masks nearby conversations.
- Your ears will thank you, especially after long conference calls. This headset is built to stay comfortable. Adjust it to fit the way you work. Need to move locations? The headset folds up for easy portability in the carrying case.
10+
<
>
Poly Blackwire 5210 Monaural USB-C/A +3.5mm Headset 8X230AA
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Volume control | Button |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Foldable | Yes |
| Cable length | 116 m |
| Cable colour | Red |
| Virtual surround | No |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Country of origin | China, Mexico |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | No |
| Headphone sensitivity | 116 dB |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Wireless charging | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight | 125.4 g |
| Package weight | 300 g |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headset |
Description
Wear it well The Blackwire 5200 Series fits your busy workday. Ergonomically designed for long lasting comfort. And with the easy-to-use connectivity you can work on a variety of devices throughout the day.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
