- Rectangular desks 800mm deep with silver cantilever frame and two cable access ports
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- 18mm back modesty panel with scalloped cut outs for cables to pass through
- Double upright silver cantilever frame with feet levellers
- Choice of matching storage to complement the range
<
>
Momento straight desk 1200mm x 800mm - silver cantilever frame, beech top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1200x800x725mm |
| Desk Depth | 800mm |
| Frame Colour | Silver |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | None |
| Leg Type | Cantilever |
| Warranty | 8 Year Warranty |
| Top Colour | Beech |
| Style | Rectangular Desks |
| Size | 1200mm |
Product Information
| Brand | Momento |
| Type | Office Desks |
Description
With an ideal combination of style, performance and affordability, Memento is designed to handle today's fast-paced business demands. This modern twist on a great classic is form and function personified with its robust yet stylish silver cantilever frame with levelling feet that ensure maximum stability and modesty panels with scalloped cut outs to allow for neat and tidy cable management.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
