- Rectangular desks 800mm deep with white cantilever frame and two cable access ports
- Two and Three drawer fixed pedestals which can be fitted to either side
- Pedestals have shallow drawers and one filing drawer which accepts A4 and foolscap files
- Desktops available in beech, grey oak, kendal oak, nebraska oak, oak, white and walnut
- Durable 25mm melamine worktops with 18mm back modesty panels
- Double upright cantilever frame with feet levellers
<
>
Maestro 25 straight desk 1800mm x 800mm with 2 and 3 drawer pedestals - white cantilever leg frame, grey oak top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1800x800x725mm |
| Desk Depth | 800mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 & 3 Drawer |
| Frame Colour | White |
| Leg Type | Cantilever |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Top Colour | Grey Oak |
| Style | Rectangular Desks |
| Size | 1800mm |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, the Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. The welded double upright cantilever leg frame structure is powder coated for a stylish under frame and when combined with a 25mm melamine desktop ensures the strength and stability needed in commercial office furniture.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
