- Rectangular desks 800mm deep with white H-Frame and two cable access ports
- 2 x two drawer fixed pedestals which accept A4 and foolscap files
- Pedestals also have shallow drawers with silver handles
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Durable 25mm melamine worktops with 18mm back modesty panels
- The fully welded H-Frame leg ensures a strong and stable workstation
<
>
Maestro 25 straight desk 1600mm x 800mm with two x 2 drawer pedestals - white H-frame leg, walnut top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Walnut |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x800x725mm |
| Desk Depth | 800mm |
| Frame Colour | White |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2x 2 Drawer |
| Leg Type | 4 Leg |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Top Colour | Walnut |
| Style | Rectangular Desks |
| Size | 1600mm |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, the Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. The fully welded H-frame leg design ensures a strong and stable workstation finished in black, silver or white to complement the 25mm melamine desktops.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
