- Rectangular desks 800mm deep with panel end legs and two cable access ports
- 2 x two drawer fixed pedestals which accept A4 and foolscap files
- Pedestals also have shallow drawers with silver handles
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Durable 25mm melamine worktops with 18mm back modesty panels
- Panel end legs come complete with adjustable feet
1+
<
>
Maestro 25 straight desk 1600mm x 800mm with two x 2 drawer pedestals - oak top with panel end leg
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 800mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x800x725mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 Drawer |
| Frame Colour | Oak |
| Leg Type | Panel End |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | Oak |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Size | 1600mm |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, the Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. The traditional panel end leg design, modesty panel and 25mm melamine desktops create a fully coordinated look and offer a practical, strong presence in any office environment.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
