- Rectangular desks 600mm deep with white H-Frame and 2 drawer pedestal
- Two drawer pedestal with two shallow drawers
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- The fully welded H-Frame leg ensures a strong and stable workstation
- Choice of matching storage to complement the range
- Rectangular desks 600mm deep with white H-Frame and 2 drawer pedestal
- Two drawer pedestal with two shallow drawers
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- The fully welded H-Frame leg ensures a strong and stable workstation
- Choice of matching storage to complement the range
<
>
Maestro 25 straight desk 1400mm x 600mm with 2 drawer pedestal - white H-frame leg, grey oak top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 600mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1400x600x725mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 Drawer |
| Frame Colour | White |
| Leg Type | 4 Leg |
| Style | Rectangular Desks |
| Size | 1400mm |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Top Colour | Grey Oak |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
Create a home office space that works for you with a contemporary H-frame desk that would make a neat workspace addition in the bedroom, home office or living area. The Maestro 25 desks with a fully welded H-frame leg design ensures a strong and stable workstation finished in black, silver or white to complement the 25mm melamine desktops in a selection of wood finishes that resist scratches, stains and burns.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
