- Rectangular desks 800mm deep with white cable managed legs and two cable access ports
- Two drawer fixed pedestal which can be fitted to left or right hand side
- Pedestal has one shallow drawer and one filing drawer which accepts A4 and foolscap files
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Durable 25mm melamine worktops with 18mm back modesty panels
- The cantilever leg frame has a removable cover to tidy and conceal cables and prevent loose wires under the desk
<
>
Maestro 25 straight desk 1200mm x 800mm with 2 drawer pedestal - white cable managed leg frame, grey oak top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 800mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1200x800x725mm |
| Frame Colour | White |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 Drawer |
| Leg Type | Cantilever |
| Size | 1200mm |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | Grey Oak |
| Warranty | 10 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, the Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. This multi-functional desking collection is designed to fit a variety of office environments, whilst offering an effective and affordable solution to cable control, with 25mm desktops that ensure the strength and stability needed in commercial office furniture.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
