- Rectangular desks 600mm deep with black cable managed legs and 2 drawer pedestal
- Two drawer pedestal with two shallow drawers
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- The cantilever leg frame has a removable cover to tidy and conceal cables and prevent loose wires under the desk
- Choice of matching storage to complement the range
- Rectangular desks 600mm deep with black cable managed legs and 2 drawer pedestal
- Two drawer pedestal with two shallow drawers
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- The cantilever leg frame has a removable cover to tidy and conceal cables and prevent loose wires under the desk
- Choice of matching storage to complement the range
<
>
Maestro 25 straight desk 1200mm x 600mm with 2 drawer pedestal - black cable managed leg frame, oak top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 600mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1200x600x725mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 Drawer |
| Frame Colour | Black |
| Leg Type | Cantilever |
| Size | 1200mm |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | Oak |
| Warranty | 10 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, the Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. This multi-functional desking collection is designed to fit a variety of office environments, whilst offering an effective and affordable solution to cable control, with 25mm desktops that ensure the strength and stability needed in commercial office furniture.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
