- Straight Panel end desk
- 1000mm wide x 800mm deep beech desk.
- Single central cable port.
- Available in 5 colour options
- 8 year warranty.
- 18mm back modesty panel
- Feet levellers
- Rectangular desks 800mm deep with panel end legs and one cable access port
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- Durable 25mm melamine worktops with 18mm back modesty panels
- Panel end legs come complete with adjustable feet
- Choice of matching storage to complement the range
1+
<
>
Maestro 25 straight desk 1000mm x 800mm - beech top with panel end leg
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1000x800x725mm |
| Desk Depth | 800mm |
| Frame Colour | Beech |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | None |
| Leg Type | Panel End |
| Size | 1000mm |
| Style | Rectangular Desks |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Top Colour | Beech |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, the Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. The traditional panel end leg design, modesty panel and 25mm melamine desktops create a fully coordinated look and offer a practical, strong presence in any office environment.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
