- Made from 80% recycled (post consumer) plastic, 100% recyclable and Blue Angel certification
- Ideal for managing smaller projects, dividing subjects, organising customers files and other documents
- 5 expanding compartments and fixed front compartment for storing loose items or notebook
- 250 A4 sheet capacity (80 gsm)
- Secure, recyclable fastening for secure transportation of documents
- Opaque material to protect sensitive personal or company data
- Light-weight, long-lasting and reusable
- Label only – no further packaging waste
1+
<
>
Leitz Recycle Expanding File 5 Part A4 Black (Pack of 5) 46240095
Please call to confirm availability and leadtime
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Signature folder |
| Format | A4 |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Product colour | Black |
| Finish type | Glossy |
| Maximum capacity | 250 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Fastener | Yes |
| Fastener type | Snap fastener |
| Width | 330 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 41 mm |
| Weight | 270 g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | File |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
