- Black lateral filing frame for systems storage cupboards and tambours
- Accepts both A4 and A4 suspension files
- Part of our Essentials range
- Adjustable lateral filing rail
- Suitable for 1000mm wide Essential tambours
- Functional and robust
- Built to endure frequent use
- 5-year warranty
<
>
Lateral filing frame for Bisley systems storage cupboards and tambours - black
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Steel |
| For Use With | Essentials 1000mm Wide Tambours & Essentials 914mm Wide Cupboards |
| Dimensions (WxDxH) | 905x390x28.35mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Recycled Product | Contains 56% Recycled Material |
| Manufacturer | Bisley |
| Standards | BSEN 14073 Parts 2 and 3, BSEN 14074 |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 2.1kg |
Product Information
| Brand | Rotadex |
| Type | Accessories |
Description
Bisley Shelving Accessories are designed for use with Bisley Tambour Unit Units and Cupboards. There is a wide selection of shelving fixtures available to cater to the needs of your home or office. This rail is made of durable and long-wearing materials to offer you essential support and organisation. Ideal for use with lateral files or printout binders using T-bars and channels. Fits a high capacity of side-on files allowing you easy access to your entire catalogue at a glance.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
