- Security level DIN 66399: P-2, O-2, T-2, E-2
- Cutting Capacity (80gsm): 77-79 Sheets
- Throat Width: 400mm
- Bin Capacity: 205 Litres
- Made in Germany' quality, with 3 years warranty
- Solid steel cutting rollers with lifetime warranty
- Drive and operating concept IntelligentDrive
- Operation via touch display
- For continuous operation
- Low power consumption
- Intelligent paper jam correction
- Pressure-sensitive safety element for high user safety
- Automatic start/stop with light barrier
- Can be moved on castors
- Convenient emptying
- Button lock
- Sturdy design with wooden cabinet
- Filling level indication
16+
<
>
HSM SECURIO P44i 5.8mm Document Shredder
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Manufacturer | HSM |
| Dimensions (WxDxH) | 700x592x1105mm |
| Particle Size | 5.8mm |
| Security Level | P-2 |
| Throat Capacity | 77-79 Sheets |
| Throat Width | 400mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Weight | 105kg |
| CD Shredding | Yes |
| Cutting Speed | 85mm/s |
| Cut Type | Strip Cut |
| Bin Capacity | 205 Litre Bin |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
The top document shredder of the HSM SECURIO line with IntelligentDrive and touch display. This powerhouse with 205 litres of collection volume reliably processes large amounts of paper and is therefore optimal as a department document shredder.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
