- Security level DIN 66399: P-2, T-2, E-2
- Cutting Capacity (80gsm): 10 - 12 Sheets
- Throat Width: 225mm
- Bin Capacity: 20 Litres
- Made in Germany' quality, with 3 years warranty
- Steel cutting rollers with lifetime warranty
- Quiet operation
- Zero power consumption in standby mode
- Anti-paper jam function
- Pressure-sensitive safety element for high user safety
- Automatic start/stop
- Simple emptying
19+
<
>
HSM SECURIO C14 3.9mm Document Shredder
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Bin Capacity | 20 Litre Bin |
| CD Shredding | No |
| Particle Size | 3.9mm |
| Security Level | P-2 |
| Manufacturer | HSM |
| Dimensions (WxDxH) | 366x258x455mm |
| Cut Type | Strip Cut |
| Throat Capacity | 10-12 Sheets |
| Throat Width | 225mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Weight | 4kg |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Space-saving, quiet and reliable: the shredder for your home office. No power use in standby, has a high degree of user safety - and all of this in a great, modern design.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
