- Security level DIN 66399: P-4, O-3, T-4, E-3, F-1
- Cutting Capacity (80gsm): 21 - 22 Sheets
- Throat Width: 400mm
- Bin Capacity: 130 Litres
- Made in Germany' quality, with 3 years warranty
- Solid steel cutting rollers with lifetime warranty
- For continuous operation
- Quiet operation
- Energy-saving in standby mode due to EcoSmart
- Blue Angel certification
- Anti-paper jam function
- Safety element with CD entry opening for a high level of user safety
- Multifunction element
- Automatic start/stop with light barrier
- Can be moved on castors
- Convenient emptying
- Shredder material separation
- Sturdy design with wooden cabinet
- Filling level indication
14+
<
>
HSM SECURIO B35 4.5x30mm Document Shredder
Please call to confirm availability and leadtime
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Dimensions (WxDxH) | 618x525x870mm |
| Manufacturer | HSM |
| Particle Size | 4.5x30mm |
| Run Time | Continuous |
| Security Level | P-4 |
| Throat Capacity | 21-22 Sheets |
| Throat Width | 400mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Weight | 54.4kg |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Bin Capacity | 130 Litre Bin |
| CD Shredding | Yes |
| Cut Type | Cross Cut |
| Cutting Speed | 80mm/s |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
For more data security in the workplace. The excellent document shredder with an intake width of 400 mm for professional data destruction in an open-plan office for up to eight people.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
