- Security level DIN 66399: P-4, T-4, E-3, F-1
- Cutting Capacity (80gsm): 9 - 11 Sheets
- Throat Width: 240mm
- Bin Capacity: 33 Litres
- Made in Germany' quality, with 3 years warranty
- Solid steel cutting rollers with lifetime warranty
- For continuous operation
- Quiet operation
- Energy-saving in standby mode due to EcoSmart
- Blue Angel certification
- Anti-paper jam function
- Fold-down safety element for high user safety
- Multifunction element
- Automatic start/stop with light barrier
- Effortless emptying
- Dust emission tested
- Filling level indication
14+
<
>
HSM SECURIO B22 3.9x30mm Document Shredder
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Bin Capacity | 33 Litre Bin |
| CD Shredding | No |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Weight | 12.5kg |
| Throat Capacity | 9-11 sheets |
| Throat Width | 240mm |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions (WxDxH) | 375x310x600mm |
| Security Level | P-4 |
| Manufacturer | HSM |
| Particle Size | 3.9x30mm |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Data security made easy! The powerful entry level model of the B-series for the workplace. With automatic start/stop and overload protection. The waste container with 33 litres of capacity can be easily removed and emptied.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
