- Security level DIN 66399: P-4, O-3, T-4, E-3, F-1
- Cutting Capacity (80gsm): 8-10 Sheets
- Throat Width: 240mm
- Bin Capacity: 34 Litres
- Made in Germany' quality, with 3 years warranty
- Solid steel cutting rollers with lifetime warranty
- Time-saving autofeed document shredding
- For continuous operation
- Nanogrip for reliable sheet intake
- Parallel operation: Autofeed and manual feed of paper possible
- Blue Angel certification
- Energy-saving thanks to EcoSmart
- Anti-paper jam function
- Quiet operation
- Multifunction element for intuitive operation
- Automatic start/stop
- Effortless emptying
- Shredder material separation
- Filling level indication
- Can be moved on castors
18+
<
>
HSM SECURIO AF150 with Automatic Paper Feed 4.5x30mm Document Shredder
Please call to confirm availability and leadtime
Product Details
General Information
| Colour | White |
| CD Shredding | Yes |
| Bin Capacity | 34 Litre Bin |
| Cut Type | Cross Cut |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Particle Size | 4.5x30mm |
| Manufacturer | HSM |
| Security Level | P-4 |
| Run Time | Continuous |
| Throat Capacity | 8-10 Sheets |
| Throat Width | 240mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Weight | 18.5kg |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
The simple and convenient method of data destruction in the workplace. The document shredder with an automatic paper feed shreds stacks of paper with up to 150 sheets as well as single sheets of paper effortlessly whilst saving you time.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
