- Units with Brake, Flat Deck Unit
- 250mm Dia rubber, steel centred heavy duty wheels
- 180mm fixed ends & hinged sides
- Incorporate a heavy duty handle operated park brake - lift the handle up & it operates the stoppers on the wheels as shown on the image of the left side
<
>
Heavy Duty Turntable Truck; Flat Deck Unit with Braking Handle; Steel Centred Heavy Duty Wheels; 700kg; Blue/Veneer
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel/Plywood |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 700x1250x1070mm |
| Maximum Load | 700kg |
| Platform Height | 335mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 65kg |
| Wheel Diameter | 250mm |
| Wheel Type | Wheel |
| Tyres | Rubber |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Trucks |
Description
Units with Brake, Flat Deck Unit
250mm Dia rubber, steel centred heavy duty wheels
180mm fixed ends & hinged sides
Incorporate a heavy duty handle operated park brake - lift the handle up & it operates the stoppers on the wheels as shown on the image of the left side
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
