- 25mm wipe clean table top with steel trumpet base in a chrome finish
- Contract quality
- Indoor use only
- Height - 725mm
- 2 year guarantee
- Steel support and base also available in silver or white finish on request
- Square aluminium dining table with trumpet base leg design
- Steel trumpet base 500mm diameter available in silver, white and chrome
- 25mm table tops available in beech, Barcelona walnut, grey oak, Kendal oak, oak, white, black, light grey, and onyx grey
- Versatile and adaptable tables offer users a comfortable dining position for eating
- Range of square, rectangular and circular tables which will add charm and warmth to any office breakout room or café area
- Boasting an uncomplicated design and exceptional stability
<
>
Genoa square dining table with chrome trumpet base 800mm - beech
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Dimensions (WxDxH) | 800x800x725mm |
| Frame Colour | Chrome |
| Manufacturer | Dams International |
| Leg Type | Single Pole |
| Size | 800mm |
| Shape | Square Table |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Use | Indoor |
| Table Height | 750mm |
Product Information
| Brand | Genoa |
| Type | Canteen Tables |
Description
Genoa dining tables have the right proportions, flawless surfaces and a solid foundation, featuring a trumpet base available in silver, white or chrome that offers the ultimate in strength and stability. Curved and straight table tops are available in a choice of five colour finishes, with a simple yet stylish design which can be used as a dining table or as a meeting table in any traditional or modern breakout space or dining area.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
