- Four straight 1200x800mm desks in a double back-to-back bench desk configuration
- Solid oak leg frame provides a modern, stylish twist on bench desking
- 25mm desktops with scalloped cut outs available in white, grey oak, kendal oak, storm grey, black, oak, white with oak edge and white with black edge
- Legs are shared between desk clusters with a recessed centre leg support to save space and costs
- White steel framework for enhanced strength and stability
- Horizontal and vertical cable management available to allow cables to rise from the floor via mass cable risers and shared cable trays
<
>
Fuze double back to back desks 2400mm x 1600mm with oak legs - white underframe, white top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Wood |
| Cable Management | Available |
| Dimensions (WxDxH) | 2400x1600x725mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| Eco-Aware | Yes |
| Manufacturer | Dams International |
| Number Of Persons | 4 |
| Pedestals | None |
| Frame Colour | White |
| Leg Type | Straight Leg |
| Warranty | 8 Year Warranty |
| Top Colour | White |
| Style | Back to Back |
| Size | 1200mm |
| Weight | 114.0kg |
Product Information
| Brand | Fuze |
| Type | Bench Desk |
Description
Fuze bench desks blend the best of European design with the highest workmanship standards to span a wide range of applications and support the most creative of workspaces. Fuze bench desks provide the perfect answer for a less corporate modern office. Its simple, flexible design naturally assimilates to the task or application at hand and the solid oak legs are built to last, exemplifying elegance and sophistication.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
