- Colour: mauve
- Size: foolscap
- Pack of 25
- Spiral fitting for up to 380 sheets of paper
- Strong manilla spiral files for securing punched papers
- Made from 100% recycled 285gsm manilla
<
>
Exacompta Guildhall Transfer File 285gsm Foolscap Mauve (Pack of 25) 346-MVEZ
18 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WX3499290 Stock Available
-
Product Code: JT22204Please call to confirm availability and leadtime
-
Product Code: DU14919573 Stock Available
-
Product Code: DU149151827 Stock Available
-
Product Code: KF26061445 Stock Available
-
Product Code: KF26059236 Stock Available
-
Product Code: KF310022621 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Other Colours |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| File Colour | Mauve |
| Dimensions | 356x300mm |
| Capacity | 38mm |
| Country of Origin | UK |
| Grammage | 300gsm manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Material | Manilla |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This environmentally friendly Exacompta Guildhall file is made from 100% recycled 285gsm manilla and features a spiral fitting for securing up to 380 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 mauve files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
