- Rectangular desks 800mm deep cable port access
- Single upright cantilever leg frames available in 3 paint finishes
- Desktops available in beech, oak, walnut, grey oak, kendal oak, Nebraska grey oak and white
- Sturdy fixed pedestal with one shallow drawer and one filing drawer
- 18mm back modesty panel
- Adjustable foot levellers
<
>
Contract 25 straight desk with 2 drawer pedestal and graphite cantilever leg 1600mm x 800mm - oak top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 800mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x800x725mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 Drawer |
| Leg Type | Cantilever |
| Frame Colour | Graphite |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | Oak |
| Warranty | 8 Year Warranty |
| Size | 1600mm |
Product Information
| Brand | Contract 25 |
| Type | Office Desks |
Description
Boasting a wide range of configurations and desk options, the Contract 25 range is available with cantilever leg and H-Frame leg designs to suit all requirements for function, style and most importantly budget.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
