- Back panel and H-Frame leg set with two fixed pedestals and two cable access ports
- Features one 2-drawer pedestal and one 3-drawer pedestal
- Pedestal can be fitted to left or right hand side
- Silver frame with adjustable feet levellers
- 25mm thick worktop
- Rectangular desks 800mm deep cable port access
- The fully welded H-Frame leg design ensures a strong and stable workstation
- Desktops available in beech, oak, walnut, grey oak, kendal oak, Nebraska grey oak and white
- Two and three drawer fixed pedestals which can be fitted to either side
- The traditional four leg design is complete with adjustable feet
<
>
Contract 25 straight desk with 2 and 3 drawer pedestals and silver H-Frame leg 1800mm x 800mm - oak top
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1800x800x725mm |
| Desk Depth | 800mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 & 3 Drawer |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | 4 Leg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | Oak |
| Size | 1800mm |
Product Information
| Brand | Contract 25 |
| Type | Office Desks |
Description
Boasting a wide range of configurations and desk options, the Contract 25 range is available with cantilever leg and H-Frame leg designs to suit all requirements for function, style and most importantly budget.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
