- High quality genuine Brother LC527C cyan pigment ink cartridge
- LC527C Prints 900 pages in accordance with ISO/IEC 24711.
- Pigment ink produces sharp, detailed prints. Ideal for images and documents
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC527C original ink cartridge protects your printer warranty
- LC527 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC527VAL
1+
<
>
Brother LC-527C Cyan Ink Cartridge LC527C
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J4350DW, MFC-J4550DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 900 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Product colour | Multicolour |
| Width | 15 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 18.6 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package type | Polybag |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC527C cyan premium pigment ink cartridge is formulated to produce vibrant colour and sharp text. Whether you are printing images, presentations, or documents it enhances overall print quality.\n\nBrother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.\n\nGenuine Brother LC527C ink cartridge - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
