- Mesh back task chair with upholstered seat
- Asynchro mechanism provides free floating back action, lockable seat and back
- High quality mesh fabric helps air circulation during long hours of studying or working
- Posture curved breathable mesh back with distinctive design
- Gas lift mechanism with back rake and back height adjustment
- CMHR high resilience, flexible foam seats for enhanced comfort
<
>
Altino mesh back asynchro operator chair with seat depth adjustment and no arms - blue
Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Height | 530mm |
| Back Width | 430mm |
| Back/Seat Action | Floating Back |
| Chair Colour | Blue |
| Dimensions | 670x600x970-1090mm |
| Recommended Weight Limit | 130kg |
| Manufacturer | Dams International |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 11.0kg |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Width | 470mm |
| Seat Height | 440-560mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Altino |
| Type | Office Chairs |
Description
With its clean, modern styling, Altino is guaranteed to provide a contemporary feel to any office environment, due to the multi functions and ergonomic design of the chair. The sculptured moulded foam seat combines with the breathable slimline mesh back or fabric back options, to keep users cool and comfortable in any office or meeting environment.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
